ALL-STATE BASEBALL TEAMS – 2A

2A All-State Baseball

The best of the best for the 2005 season in the state of Florida. Introducing the 2A All-State baseball teams.

SARASOTA — Here are the 2005 Class 2A All-state baseball teams as compiled by the Florida Sports Writers Association, with name, school and grade:

FIRST TEAM
PITCHERS

Mike Allen, Arlington Country Day (Jacksonville), sr. -- 10-1-1 1.33 era 68 ip 27 bb 121 k
Travis Burge, Port St. Joe, sr. -- 10-0-2 0.56 era 6 ShO 75 ip 32 h 9 bb 121 k; hit .318
Michael Kelly, Lafayette (Mayo), sr. -- 10-0 0.62 era 71 ip 112 k
Bryan Morgado, Florida Christian (Miami), jr. -- 8-1-2 1.14 era 55.1 ip 27 h 38 bb 106 k

CATCHER
Gary Chesnut, Holmes County (Bonifay), sr. -- .380 21 rbi; pitching 5-2 51 ip 91 k; 15/15 in throwing out runners!

INFIELDERS
Danny Lima, Florida Christian, sr. -- .505 (50/99) 11 2b 3 3b 4 hr 26 rbi 32 r
Anthony Ottrando, Trinity Catholic (Ocala), sr. -- .462 10 2b 7 3b 6 hr 33 rbi 51 r 25 sb, .679 obp
Jason Sowers, Arlington Country Day, sr. -- .400 (38/95) 12 2b 2 3b 3 hr 30 rbi
Sean Stuyverson, North Florida Christian (Tallahassee), sr. -- .435 24 rbi

OUTFIELDERS
Andrew McCutchen, Fort Meade, sr. -- .709 (39/55) 8 2b 3 3b 16 hr 42 rbi
Derek Smith, Hollywood Christian, sr. -- .597 17 2b 28 sb 29 rbi
Chris Tanabe, King's Academy (West Palm Beach), jr. -- .470, .573 obp, .663 slug, 33 r 9 2b 20/20 sb, solid D

UTILITY
Kevin Chapman, Westminster Academy (Fort Lauderdale), jr. -- 7-1 0.52 era 27 bb 123 k

DESIGNATED HITTER
Colin Arnold, King's Academy, sr. -- .507, .619 obp, .823 slug, 26 r 7 2b 3 hr 23 rbi 15 sb

SECOND TEAM
PITCHERS

Marcus Black, Holmes County, sr.
Bobby Kennedy, Trinity Catholic, sr.
Mitch Walker, Florida Christian, sr.
Anthony Katchuk, Shorecrest Prep (St. Petersburg), jr.

CATCHER
Kevin Villa, Florida Christian, sr. --

INFIELDERS
Alex Beck, Bronson, sr.
Brian Bertran, Marathon, sr.
Tito Aguilar, Marathon, jr.
Frankie Rawdow, McKeel Academy (Lakeland), fr.

OUTFIELDERS
Kyle Cordell, Trinity Catholic, sr.
Brad Buchman, Tampa Prep, sr.
Derrick Robinson, P.K.Yonge (Gainesville), jr.

UTILITY
Mike Riccio, St. John Neumann (Naples), sr.

DESIGNATED HITTER
Eddie Tipton, Arlington Country Day, so.

THIRD TEAM
PITCHERS

Donald Brooks, Arlington Country Day, sr.
Drew Griffith, Baker, sr.
Shane Hill, Florida Christian, jr.
Zach Schultz, Trinity Catholic, jr.

CATCHER
Aaron Gresham, Lafayette (Mayo), so.

INFIELDERS
Wes Anderson, Admiral Farragut (St. Petersburg), sr.
Ty Fillyaw, Lafayette, sr.
Brian Pruitt, Florida Christian, sr.
Michael Lane, P.K. Yonge (Gainesville), jr.

OUTFIELDERS
J.C. Perez, Florida Christian, sr.
Kevin O'Brien, John Carroll (Fort Pierce), jr.
Chris Fox, American Heritage (Delray Beach), so.

UTILITY
Lance Kennedy, McKeel Academy, jr.

DESIGNATED HITTER
Michael Burchfield, Maclay (Tallahassee), sr.

HONORABLE MENTION
PITCHERS

Brett McCollum, Bronson, sr.
Bart Lowry, Port St. Joe, sr.
Alex Pepe, Highlands Christian (Pompano Beach), sr.
Jerome Rivera, McKeel Academy, sr.
Ray Skrotsky, Shorecrest Prep, sr.
Ben Loderhose, Evangelical (Fort Myers), sr.
Colton Willems, John Carroll, jr.

CATCHERS
Clay Burke, Shorecrest Prep, so.
Garrett Gregory, Saint Stephen's (Bradenton), so.

INFIELDERS
Tommy Bussey, King's Academy, sr.
Jesse Hughes, P.K. Yonge, sr.
Ryan Ronda, Westminster Christian (Miami), sr.
R.J. Sabin, Northside Christian (St. Petersburg), sr.
Tyler Smith, American Heritage (Delray Beach), sr.
Yazy Arbello, John Carroll, jr.
Raymon Blanco, Trenton, jr.
Pat O'Malley, Father Lopez (Daytona Beach), jr.
Dalton Cross, Saint Stephen's, so.

OUTFIELDERS
Dan Dixon, John Carroll, sr.
Carlton Salters, North Florida Christian, jr.

SunStateFootball.com Recommended Stories