ALL-STATE SOCCER TEAMS: 6A Boys & Girls

6A All-State Soccer Teams

The best 6A soccer players in the state of Florida – Boys & Girls!

DAYTONA BEACH, Fl. - The 2004-05 Class 6A boys and girls FSWA all-state soccer teams with position, school and class listed.

Boys teams
First team

GK Diego Villegas, Miami Sunset, Jr.
D Daniele Termini, Davie Western, Sr.
D Stephen Grant, Miami Sunset, Jr.
D Javier Friguls, Lake Mary, Jr.
M Martin Nunez, Miami Sunset Sr.
M Mickey Massey, Sarasota, Sr.
M Garry Lewis, Orange Park, Sr.
M Chris Feindt, Port Orange Spruce Creek, Sr.
F Alex Muniz, Valrico Bloomingdale, Sr.
F Chris Rodgers, Lake Mary, Sr.
F Mike Alexander, Sarasota, Sr.
F Mike Wilkinson, Wellington, Jr.
F Fabrice Noel, Palm Beach Lakes, Sr. F Nicolas Mosquera, Miami Sunset, Jr.

Second team
GK Greg Susil, Wellington, Jr.
D Robert Sauseman, Gainesville Buchholz, Sr.
D Sam Victoria, Wellington, Sr.
M Bryan Zorrilla, Sunrise Piper, Sr.
M Alex Robinson, DeLand, Sr.
M Juan Guerra, Miami Braddock Sr.
M Heber Hernandez, Miami Springs, Sr.
M Riley Butler, Jacksonville Mandarin, Sr.
F Mete Ozkan, Sarasota, Sr.
F Felipe Castrillon, Weston Cypress Bay, Sr.
F Dennis Chin, Oviedo, Sr.
F Carlos Araujo, Orlando Freedom, Sr.
F Daniel Hoyos, Miami Goleman, Sr.

Third team
D Gus DeCola, Davie Western, Sr.
D Lyle Adams, Winter Park, Sr.
D Sina Ebrahimi, Parkland Douglas, Sr.
D Seymour Williams, Coral Springs, Jr.
M Byron Andrade, Davie Western, Jr.
M Thomas Eisenbrei, Miami Coral Reef Sr.
M Ivan Gascon, Orlando Boone, Jr.
M Steven Dourdis, Coral Springs, Sr.
F Andres Angel, Weston Cypress Bay, Sr.
F Kevin Keitzer, Jacksonville Mandarin, Sr.
F Olivier Brutus, Palm Beach Central, Sr.
F Graham Zusi, Altamonte Springs Lake Brantley, Sr.
F Marko Mikovic, Boca Raton Spanish River, Sr.

Honorable mention
GK Alfredo Diaz, Port Orange Spruce Creek, Jr.
GK Max Parrish, Jacksonville Mandarin, Jr.
D Luis Aguilar, Miami Varela Sr.
D Erick Jean, North Miami Sr.
D Alessandro Lozano, Hialeah American Sr.
M Corey Sheriff, Parkland Douglas, Jr.
M Eduardo Aching, Plantation, Sr.
M Bryan Perez, Miami Killian Jr.
M David Iafrate, Gainesville Buchholz, Sr.
F Chris Davis, Port Orange Spruce Creek, Sr.
F Ricky Davila, Miami Columbus Sr.
F Homero Ganem, Miami Coral Reef, Sr.
F Judah Hernandez, Winter Garden West Orange, Sr.


6A GIRLS STATE SOCCER
GIRLS TEAMS
First team

GK Fiorella Lanfranco, Miami Palmetto Sr.
D Melanie Sutherland, Orlando Edgewater, Sr.
D Casey Cleary, Wellington, Sr.
D Rachel Brown, Lake Mary, So.
D Jackie Giffon, Parkland Douglas, Jr.
M Kristin Alioto, Davie Western, Jr.
M Brianna Schooley, Parkland Douglas Jr.
M Liz Gowan, Stuart Martin County, Sr.
F Toni Marie Hudson, Parkland Douglas, Jr.
F Stephanie Day, Miami Palmetto Jr.
F Debbie Costa, Parkland Douglas, Sr.
F Katie Kadera, Boca Raton Spanish River, Fr.
F Paige Murray, Lake Mary, Sr.
F Kendall Kravec, Sarasota Riverview, Jr.

Second team
GK Quinn Barnett, Orlando Edgewater, So.
D Laura Rouse, Palm Beach Central, Sr.
D Allison Cucinotta, Davie Western, Sr.
D Linette Cairo, Miami Sunset, Sr.
M Jessica Diego, Miami Sunset, Sr.
M Katie Kuzma, Sarasota Riverview, So.
M Jennifer MacNeill, Davie Western, Jr.
M Jamie Craine, Port Orange Spruce Creek, Sr.
M Vanessa Church, Jacksonville Mandarin, Sr.
F Monica Correa, Miami Sunset, Sr.
F Sarah Hirst, Port Orange Spruce Creek, Sr.
F Jenny Taylor, Apopka, Jr.
F Brittney Evans, DeLand, Sr.
F Katie Bitetto, Jacksonville Mandarin, So.

Third team
GK Megan Teague, Jacksonville Mandarin, So.
D Lyndsay Segarra, Miami Palmetto, Sr.
D Nicole Boyle, Boca Raton Spanish River, Sr.
D Kim Newsome, Apopka, Jr.
D Courtney Evans, DeLand, Sr.
M Amanda Diego, Miami Sunset Sr.
M Marissa Kazbour, Valrico Bloomingdale, So.
M Allie Llaneras, Miami Springs, Fr.
M Katie Arnheim, Orlando Edgewater, Sr.
F Shantara Johnson, Miami Springs, Jr.
F Kendall Dawkins, Palm Beach Central, Sr.
F Emilie Amaro, Weston Cypress Bay, Fr.

Honorable mention
GK Aimee Wiese, Orlando Edgewater, Sr.
D Brittany Tortorella, Plant City Durant, Sr.
D Sarah Quinlan, Weston Cypress Bay, Jr.
D Nicole Day, Miami Palmetto, Jr.
D Natalie Freire, Miami Springs, Jr.
D Stevie Lucas, Port Orange Spruce Creek, Jr.
M Meagan Cook, Hialeah American Sr.
M Sara Macko, Valrico Bloomingdale, Jr.
F Maria Gualdron, Miami Varela, Sr.
F Monica Carbonell, Miami Coral Reef, So.
F Lindsey Topetcher, Orlando Edgewater, Sr.
F Gabi Rivera, Plant City Durant, Jr.

SunStateFootball.com Recommended Stories