4A ALL STATE FOOTBALL – 2004

Matt Grothe, LAKELAND LAKE GIBSON

Introducing the very best football players in the state of Florida in this list of 4A All-State Football Teams for 2004.

Class 4A
First team offense

QB: Matt Grothe, Lake Gibson, Sr.
RB: Kalvin Bailey, Armwood, Sr.
RB: Glen Coffee, Fort Walton Beach, Sr.
WR: O.J. Murdock, Middleton, Sr.
WR: Fred Rouse, Lincoln, Sr.
WR: Roger Frazier, Lake Gibson, Sr.
OL: Chad Peterson, Armwood, Sr.
OL: Jarrett Johns, Gainesville, Sr.
OL: Eddie Haupt, Merritt Island, Sr.
OL: Cole Harvey, Lincoln, Sr.
K: Graham Gano, Gonzalez Tate, Sr.
UTL: Jameel Williams, Armwood, Sr.
UTL: Demetrius McCray, Armwood, Sr.

First team defense
DL: Josh Raven, Mariner, Sr.
DL: Courtney Harris, Jupiter, Sr.
DL: Ryan Pace, East Ridge, Sr.
LB: Lafonzo Ruffin, Booker T. Washington, Sr.
LB: Jon Demps, Pensacola Washington, Sr.
LB: Sean Hayes, Merritt Island, Sr.
LB: Daugie Thompson, Armwood, Jr.
LB: Walter Rodney, Armwood, Jr.
DB: Michael Fields, Booker T. Washington, Sr.
DB: R. J. Anderson, Armwood, Sr.
P: Kevin Clabaugh, Satellite, Sr.
UTL: Adron Chambers, Pensacola, Sr.
UTL: Gavin Grigg, Leon, Sr.

Second team offense
QB: Cordera Ferguson, Eastside, Sr.
RB: Courtney Jones, Pensacola, Jr.
RB: Roderick Hill, Jupiter, Jr.
WR: Lance Francis, Charlotte, Jr.
WR: T.J. Williams, Leon, Sr.
WR: Richard Jackson, East Ridge, Jr.
OL: Dallas Jones, Gainesville, Sr.
OL: Ed Hardee, Auburndale, Sr.
OL: Bobby Fry, Titusville, Sr.
OL: Quentez Ruffin, Leon, Sr.
OL: Kerry Bonds, Lincoln, Sr.
K: Reid Macko, Armwood, Sr.
UTL: Spencer Brown, Mitchell, Sr.

Second team defense
DL: Joseph Jackson, Booker T. Washington, Jr.
DL: Aubrey Bowers, Lake Gibson, Sr.
DL: Antoine Jones, Pensacola, Sr.
LB: A.J. Jones, Middleton, Sr.
LB: Antwan Booker, Auburndale, Jr.
LB: Craig Stephens, Lincoln, Jr.
LB: Raphael Ousley, Fort Walton Beach, Sr.
DB: Victor Arboleda, Middleton, Sr.
DB: Jeremy Carver, Armwood, Jr.
DB: Pat Calvary, Bayshore, Sr.
P: Danny Jacobs, Gainesville, Sr.
UTL: Marcellino Moss, Booker T. Washington, Sr.
UTL: Scott Mayes, Land O' Lakes, Sr.

Third team offense
QB: Shan Fairbanks, South Lake, Sr.
RB: Dwayne Ireland, Booker T. Washington, Sr.
RB: Noel Devine, North Fort Myers, Soph.
WR: Sherman Lang, Boca Raton, Jr.
WR: Xavier Harris, Fort Lauderdale, Jr.
OL: Eddie Paisley, Booker T. Washington, Sr.
OL: Kenny McGee, Pensacola, Sr.
OL: Troy Adams, Mitchell, Sr.
OL: Vernand West, Eastside, Sr.
OL: Jon Weber, Choctawhatchee, Sr.
K: Matt Bosher, Jupiter, Jr.
UTL: Alwann Lee, Booker T. Washington, Jr.
UTL: Daidren Hill, Springfield Rutherford, Soph.

Third team defense
DL: Jake Cross, Armwood, Jr.
DL: Adam Crowe, East Ridge, Sr.
DL: Gerald Williams, Eastside, Sr.
LB: Randall Cason, Eastside, Sr.
LB: Dante Spires, Plant, Soph.
LB: Chaseman Davis, St. Lucie Centennial West, Jr.
LB: Jamar Chaney, St. Lucie West Centennial, Sr.
DB: Clarence Ward, Pensacola, Sr.
DB: D.J. Crosby, Mitchell, Jr.
DB: Miguel Johnson, Eastside, Jr.
UTL: Tyler Hill, Leesburg, Sr.
UTL: David Sims, Gainesville, Jr.
UTL: Ryan Ard, Tate, Sr.

HONORABLE MENTION
Chris Sorce, Pace, Jr.; Matt Johnson, Fort Lauderdale; Devlin Robinson, Land O' Lakes, Soph.; Lee Shaver, East Ridge, Sr.; Craig Nygaard, Mariner; Garrett Dewitt, Fort Walton Beach, Sr.; Chris Gibson, Bayshore, Sr.; Haywood Range III, Jupiter, Sr.; Lance Pemble, Leesburg, Soph.; Kenny Jenkins, Bayshore, Sr.; Anthony Jones, Pace, Sr.; Casey Smith, Mitchell, Sr.; Winton Holmes, Pensacola, Sr.; Brock Billman, North Fort Myers; Derek Bishop, Bayshore, Jr.; Chris Patrick, East Ridge, Jr.; Jeremy Ware, Lehigh, Sr.; Micguel Johnson, Eastside, Jr.; Chase Mintrone, Charlotte, Sr.; Pete Oliver, Titusville, Sr.; LeBrandon Glover, Pensacola, Jr.; John Jones, Jupiter, Sr.; Randy Hardin, Springfield Rutherford, Soph.; Mike DiGristine, Titusville Astronaut, Sr.; Nate Allen, Cape Coral, Jr.; Kareem Royal, Armwood, Sr.

SunStateFootball.com Recommended Stories


Up Next


Tweets