THE FINAL FOUR IS SET: All Top Seeds Advance

Demetrius McCray, SEFFNER ARMWOOD

It will be No. 1 Seffner Armwood and No. 4 Miami Killian on Wednesday in Tampa and No. 2 Lakeland and No. 3 Jacksonville Bolles on Thursday in Orlando as the stage is being set for the first ever www.floridakids.us Fantasy State Football Championships. And you thought we had nothing to do during Christmas and New Years!!!!!

SEFFNER – Jameel Williams, who had thrown for less than 600 yards all season, found junior Matt Brevi for a pair of scoring passes as No. 1 Armwood moved into the semifinal round of the www.floridakids.us Fantasy State Football Championships with a 28-14 win over Naples.

Williams, who threw for 189 yards, overshadowed senior Demetrius McCray's 120-yard, two touchdown performance.

The Golden Eagles had taken a 14-7 halftime lead behind the running of senior Jamelle Eugene, but in the second half, two Ryan Sollazzo sacks and an interception by R.J. Anderson sealed the deal.

Armwood will now take on No. 4 Miami Killian in one semifinal on Wednesday at Raymond James Stadium in Tampa.

LAKELAND – Miami's Booker T. Washington took a 6-0 lead on the very first drive of the game, but then No. 2 seed Lakeland used the running of Chris Rainey (155 yards) and quarterback Chris Griffin (125 yards) to ignite the unbeaten Dreadnaughts, who will now move on to play unbeaten Jacksonville Bolles on Thursday in Orlando.

The Dreadnaughts also shut the door on the Tornadoes defensively as sophomore John Brown registered a career best four sacks on quarterback Alwan Lee.

JACKSONVILLE – Senior quarterback Riley Skinner threw for 225 yards, which included scoring passes to Rocky Ross, Shaun Chapas and tight end Colin Peek as The Bolles School remained unbeaten with a convincing 35-12 win at home against Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas.

The Raiders fell behind 14-3 at the half and never recovered, only managing 144 total yards.

The bright spot for St. Thomas was senior kicker Joe Surgan, who did have four (52, 34, 38, 45) field goals.

MIAMI – Miami Killian moved on to the semifinals against No. 4 Seffner Armwood, but it wasn't that easy.

In easily the best game of the round of the Elite-8, Miami's Monsignor Pace took a 6-0 lead into the fourth quarter, only to see senior Demetrice Morley return one punt for 77 yards to give the Cougars the lead.

With the Spartans on the move, senior quarterback Jeremy Roberts was picked off by Cory Parks, who returned it 65 yards for the score, ending the Spartans' season.

GROUP 1
Seffner Armwood 41, Clearwater Countryside 20
Madison County 14, Titusville Astronaut 0
Palm Beach Lakes 35, Melbourne 27
Apopka 21, Hialeah Miami Lakes 7
Miami Edison 20, Fort Walton Beach 12
Pahokee 28, Miami Northwestern 21
Naples 35, Gibsonton East Bay 7
Tampa Hillsborough 27, Jupiter 14

SECOND ROUND
Seffner Armwood 20, Madison County 12
Palm Beach Lakes 30, Apopka 24
Pahokee 21, Miami Edison 13
Naples 27, Tampa Hillsborough 21

THIRD ROUND
Seffner Armwood 35, Palm Beach Lakes 14
Naples 20, Pahokee 16

FOURTH ROUND
Seffner Armwood 28, Naples 14

GROUP 2
Lakeland 31, Jacksonville Trinity Christian 13
Plantation 10, Sarasota Riverview 7
Lakeland Lake Gibson 28, Lake Brantley 27
Rockledge 21, Hollywood Hills 13
Sarasota 21, Palm Bay 6
Blountstown 16, Immokalee 14
Miami Booker T. Washington 27, Panama City Bay 13
Lakeland Kathleen 16, Homestead South Dade 7

SECOND ROUND
Lakeland 35, Plantation 7
Lake Gibson 27, Rockledge 21
Sarasota 28, Blountstown 14
Miami Booker T. Washington 13, Lakeland Kathleen 7

THIRD ROUND
Lakeland 28, Lakeland Lake Gibson 7
Miami Booker T. Washington 28, Sarasota 21

FOURTH ROUND
Lakeland 27, Miami Booker T. Washington 6

GROUP 3
Jacksonville Bolles 27, Lakeland Evangel Christian 6
Tampa Jefferson 28, Neptune Beach Fletcher 21
Hollywood Chaminade-Madonna 20, Key West 3
East Ridge 31, Nease 24
Pensacola 27, Miami Central 21 (OT)
Miami Carol City 17, Cocoa 12
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 21, Tampa Middleton 13
Fort Meade 21, Deerfield Beach 20

SECOND ROUND
Jacksonville Bolles 30, Tampa Jefferson 21
Hollywood Chaminade-Madonna 21, East Ridge 13
Pensacola 20, Miami Carol City 14
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 17, Fort Meade 6

THIRD ROUND
Jacksonville Bolles 28, Hollywood Chaminade-Madonna 9
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 16, Pensacola 7

FOURTH ROUND
Jacksonville Bolles 35, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 12

GROUP 4
Miami Killian 28, Bradenton Southeast 9
Pompano Beach Ely 35, Port St. Lucie Centennial 14
Glades Central 21, American Heritage Plantation 7
St. Augustine 28, Palm Beach Gardens Dwyer 21
Daytona Beach Mainland 28, Port Orange Spruce Creek 14
Miami Monsignor Pace 21, Jacksonville Sandalwood 13
Orlando Edgewater 28, Starke Bradford County 6
Merritt Island 16, Tallahassee Lincoln 14

SECOND ROUND
Miami Killian 24, Pompano Beach Ely 20.
Glades Central 34, St. Augustine 27
Miami Monsignor Pace 21, Daytona Beach Mainland 20
Merritt Island 16, Orlando Edgewater 14

THIRD ROUND
Miami Killian 27, Glades Central 20
Miami Monsignor Pace 13, Merritt Island 3

FOURTH ROUND
Miami Killian 14, Miami Monsignor Pace 6

STATE SEMIFINALS
Wednesday at Raymond James Stadium, Tampa

4. Miami Killian (16-1) vs. 1. Seffner Armwood (17-1, 18-0 on the field)

Thursday at The Citrus Bowl, Orlando
3. Jacksonville Bolles (18-0) vs. 2. Lakeland (19-0)

SunStateFootball.com Recommended Stories


Up Next


Tweets