5A ALL-STATE BASEBALL TEAMS

5A All-State Baseball

The very best baseball talent in the nation plays right here in Florida. Here is a look at the top players from the 2004 season at the Class 5A level.

SARASOTA - Here are the Class 5A all-state baseball teams, as compiled by the Florida Sports Writers Association:

FIRST TEAM
Pitchers

Sean Gallagher, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale), sr.
Eric Hurley, Wolfson (Jacksonville), sr.
John Raiford, Jupiter, sr.
Anthony Swarzak, Nova (Davie), sr.
Phil Weylie, Seminole, sr.

Catcher
Ryan Bethea, Barron Collier (Naples), sr.

Infielders
Billy Butler, Wolfson, sr.
A.J. Hiner, Venice, sr.
Joshua Jackson, Middleton (Tampa), sr.
Andrew Kuykendall, Plant (Tampa), sr.

Outfielders
Zack Diekmann, Niceville, sr.
Warren McFadden, Nova, sr.
Vinnie Scarduzio, Jupiter, sr.

Utility
Steve Strausbaugh, Venice, sr.

Designated hitter
Justin Collins, North Fort Myers, sr.

SECOND TEAM
Pitcher

Mike Harley, Alonso (Tampa), sr.
Andy Koubek, Eau Gallie (Melbourne), sr.
Nick Taft, Lake Howell (Winter Park), sr.
Ryan Tucker, Niceville, sr.
Clayton Pisani, Barron Collier, jr.

Catcher
Robert Lara, Nova, jr.

Infielders
Ross Brezovsky, Barron Collier, sr
. Josh Huff, Melbourne, sr.
Corey Nedoroscik, Niceville, sr.
Ward Tanner, Lely (Naples), sr.

Outfielders
T.J. Alonzo, Hillsborough (Tampa), sr.
Corey Brown, Plant, sr.
Kyle Leith, Barron Collier, jr.

Utility
Casey Coleman, Mariner (Cape Coral), sr.

Designated hitter
Andrew Foss, George Jenkins (Lakeland), jr.

THIRD TEAM
Pitchers

Dan Giuffrida, Venice, sr.
Stephen Locke, King (Tampa), sr.
Colin Quarless, Melbourne, sr.
Wes Spickard, George Jenkins, sr.
Matt Stephenson, Alonso, sr.

Catcher
Ricky Nolan, Seminole, sr.
Graig Smith, Venice, sr.

Infielders
Shawn Keill, Seminole, sr.
Adam Younger, Fort Myers, sr.
Mike Brantley, Fort Pierce Central, jr.
Sean Thom, Choctawhatchee (Fort Walton Beach), jr.
John Tolisano, Estero, fr.

Outfielders
Chris Bianchi, Port Charlotte, sr.
Saxon Reynolds, Barron Collier, sr.
Kevin Seibert, North Fort Myers, sr.
Shane Ynclan, Eau Gallie, jr.

Utility
Ben Mack-LaPlant, Mainland (Daytona Beach), sr.
Brian Mastin, Venice, sr.

Designated hitter
Tony Joiner, Haines City, sr.
Danny Murphy, Manatee (Bradenton), sr.

HONORABLE MENTION
Pitchers

Wes Burgess, Bartram Trail (St.Augustine), sr.
Taylor Burke, Palm Bay, sr.
Brandon Rapoza, Bartram Trail, sr.
Josh Rose, Mariner, sr.
Jon Sintes, Choctawhatchee, sr.
Caleb Graham, Gaither (Tampa), jr.

Catchers
Kyle Harmon, Lyman (Longwood), sr.
Billy Salmons, Estero, sr
Brandon Goebel, Niceville, so

. Infielders
Kyle Albright, Seminole, sr.
Alan Conley, Manatee, sr.
Eric Turgeon, Dunedin, sr.
Chase Arnett, Lakeland, jr.
Jontavious Thomas, North Fort Myers, jr.

Outfielders
Chris Campsano, Lely, sr.
Steve Kellum, Melbourne, sr.
Bill Manion, East Lake (Tarpon Springs), sr.
Josh Upchurch, Mariner, sr.
Jerod Mathis, Lakeland, jr.
Junnie Munoz, Pine Ridge (Deltona), jr.
Tyler Wright, Charlotte (Punta Gorda), jr.
Jason Pfister, Palm Bay, so.

SunStateFootball.com Recommended Stories


Up Next


Tweets