4A ALL-STATE BASEBALL TEAMS

4A All-State Baseball

The very best baseball talent in the nation plays right here in Florida. Here is a look at the top players from the 2004 season at the Class 4A level.

SARASOTA – Here are the Class 4A All-State baseball teams, as compiled by the Florida Sports Writers Association:

FIRST TEAM
Pitchers

Joe Bauserman, Lincoln (Tallahassee), sr.
Brian Kelley, Seabreeze (Daytona Beach), sr.
Eammon Portice, Fort Lauderdale, sr.
James Rowe, Cocoa, sr.

Catcher
Jimmy Marshall, Lincoln, jr.

Infielders
David Doss, Tate (Cantonment), sr.
Dennis Guinn, Winter Haven, sr.
Ryne Jernigan, Milton, sr.
Cory Middleton, Escambia (Pensacola), sr.

Outfielders
Matt Klimis, Tarpon Springs, sr.
Jordan Schafer, Winter Haven, jr.
Josh Windham, Tate, jr.

UtilityM
James Curtis, Southeast (Bradenton), sr.

Designated hitter
Wisley Correa, Sebring, sr.

SECOND TEAM
Pitchers

Eric Bua, Ridgewood (New Port Richey), sr.
Wade Davis, Lake Wales, sr.
Kyle Smiericiak, Gainesville, sr.
Joe Duffau, Zephyrhills, sr.

Catcher
Brandon Romans, Cocoa, sr.

Infielders
Phillip Bell, Gulf Breeze, sr.
Chase Fontaine, Nease (Ponte Vedra), sr.
Mark May, Rockledge, sr.
Steven Rassel, Columbia (Lake City), sr.

Outfielders
Jacob Gibson, Crestview, sr.
Mike Jarry, Bayside (Palm Bay), jr.
Blake Dean, Crestview, so.

Utility
Nolan Cain, Tate, sr.

Designated hitter
Dustin Bamberg, Winter Haven, sr.

THIRD TEAM
Pitchers
Jonathan Holt, Leesburg, sr.
David Waltrip, Seabreeze, sr.
Wes Summerford, Tate, jr.
Jon Turner, Winter Haven, jr.
Justin Zinkovich, Cocoa, so.

Catcher
Bryson Barber, Woodham (Pensacola), sr.

Infielders
Nick Francis, Godby (Tallahassee), sr.
Carl Gibbs, Escambia, sr.
Clay Mather, Tate, sr.
Craig White, Palmetto, sr.
Sean Morrison, Cocoa, jr.

Outfielders
Kevin Clark, Armwood (Seffner), sr.
Garrett Shockley, Astronaut (Titusville), sr.
Tyler Holt, Gainesville, fr.

Utility
Joey Edge, Columbia, sr.

Designated hitter
Jake Hicks, Tate, so.

HONORABLE MENTION
Pitchers

T.J. Berry, Southeast, sr.
Aaron Jackson, St. Augustine, sr.
Ryan Pope, Bayshore (Bradenton), sr.
Bobby Kennedy, Forest (Ocala), jr.
Kyle Lane, Menendez (St. Augustine), jr.
Kyle Mullaney, Bishop Kenny (Jacksonville), so.
Mike Vecchi, Atlantic (Port Orange), so.

Infielders
Tyler Barnett, St. Augustine, sr.
Andy Carter, Palatka, sr.
Daniel Caulkins, Rockledge, sr.
Robbie Eisemiller, Okeechobee, sr.
Tim Gayson, Tarpon Springs, sr.
Brett Moyer, Eastside (Gainesville), sr.
Nick Ursitti, Lehigh (Lehigh Acres), sr.
Thomas Oravetz, Chiles (Tallahassee), jr.

Outfielders
R.J. Anderson, Armwood, sr.
Tim Holmes, Bayshore, jr.
Harold Smith, Palmetto, so.

SunStateFootball.com Recommended Stories


Up Next


Forums


0 Fans online
    Join The Conversation

    Tweets